Alberta Amateur Speed Skating Association  |  Tel: 403-220-7911  |  Fax. 403-220-9226  |  Email. info@aassa.ca  | Address: 2500 University Drive NW, Calgary, AB T2N 1N4

 facebook  twitter  instagram  mini email

National Team Members / SSC support, to be confirmed

  • To be confirmed by SSC
  • Those skaters not supported by SSC would be eligible for AB Provincial Team "A" level support
Ted-Jan Bloemen  Long Track 
Gilmore Junio  Long Track
Sasha Fathoullin  Short Track 
Kaylin Irvine  Long Track 
Cooper Hunter  Long Track 
Maddison Pearman  Long Track 
Brianne Tutt  Long Track 

Provincial Team

A Level

Keil Hillis ST Marika Nadal ST
JC Lataille LT    

B1 Level

Paul Coderre       ST (Dev T LT) Connor Howe LT
Brooklyn McDougall LT Keira Poelzer LT
Jeffrey Ross LT Hee-Won Son LT (B2 ST)
Brendan Yamada ST    

B2 Level

Jack Deibert LT      Max Halyk LT
Josh Hathaway LT      Jackson Hunter ST
Cody Miller LT      Kaleb Muller LT (C1 ST)
Anneke Pederson ST       Frank Roth LT
Robert Winter LT      Abbey Young ST

C1 Level

Victoria Goplen ST (Dev T LT) Adrian Hannigan LT
Tyler Hartleb LT Connie Kapak LT
Matej Pederson ST (C2 LT) Cassidy Peterson ST (Dev T LT)
Thomas Van Dyck LT Danielle Wallish LT

C2 Level

Mathias Bathe ST (Dev T LT) Hayleigh Bell LT
Celina Chabot ST Aaron Cooney ST
Ryan Dodyk LT Connor Doud ST (Dev T LT)
Mark Golden LT Kayla McNeely LT
Jenna Merth LT Dawson O'Brien LT
Caitlin Pelkey ST/LT (C2 LT) Sam Pollock LT
Sarah St. Marie ST Neithan Thomas ST
Janelle Wiebe LT    

Junior Development Team

Cezara Bere ST Anna Bourgeois LT
Cameron Copeland ST Benjamin Cote ST
Keegan Dunbar ST Laura Ebel ST
Hobbes Holzer LT Briar Huculak ST/LT
Molly Johnson ST/LT Zachary Lacroix ST
Mason Muller ST Josua Myburgh ST
Zuzana Nedeljakova LT Sophie Pett LT
Teneea Schoorlemmer ST Isaac Sherwood  ST
Stephanie Spicer LT Emma Stephens LT
Molly Young ST/LT    

Alberta Skaters retiring from Competetive Skating 2017 (as of May 2, 2017):

Anastasia Bucsis      
Alex Ruel-Garvey      
Jordan Henkelman      
Julia Roth      
Jill Yuen      
Jordan Bertagnolli      

Former Alberta Provincial Team Members now Competing for Other Countries

Cheyenne Goh ST Singapore
Allison Bates LT Great Britain

Click here for the PDF version of the 2017-2018 Alberta Provincial Team list